Koncepcja hybrydowej elektrowni fotowoltaicznej Jest to elektrownia fotowoltaiczna, która oprócz paneli fotowoltaicznych i falownika posiada również akumulatory. Jej przetwornica (lub falownik) może sterować pobieraniem energii elektrycznej z wielu źródeł – z paneli fotowoltaicznych, z akumulatorów w domu oraz z publicznej sieci dystrybucyjnej.
Służy to do pokrycia szczytowego zapotrzebowania na energię wykraczającego poza możliwości przetwornicy lub do uzupełnienia energii w przypadku niedostatecznego nasłonecznienia.
HFVE to wysoce wydajne systemy, które dzięki akumulatorom wykorzystują do 95% wyprodukowanej energii na potrzeby budynku. W domach jednorodzinnych o rocznym zużyciu energii do około 15 MWh odpowiednie są HFVE o mocy do około 10 kWp.
Oprócz wysokiego wykorzystania energii własnej, hybrydowe systemy fotowoltaiczne mają jeszcze jedną ważną zaletę – możliwość tzw. „pracy wyspowej”, czyli pracy podczas awarii sieci energetycznej.
W praktyce oznacza to, że w przypadku awarii zasilania HFVE może zasilać urządzenia rezerwowe w domu, a nawet cały dom.
Co zrobić z nadwyżką energii? W przeszłości systemy HFVE działały w taki sposób, że energia elektryczna wygenerowana, która nie została zużyta w domu i przepłynęła przez licznik energii elektrycznej do sieci publicznej, nie przynosiła operatorowi żadnych korzyści ani zysków finansowych. Teraz można dodatkowo wykorzystać energię, której nie zużywasz.
Powszechnie stosowaną metodą jest komercyjny produkt znany jako „wirtualna bateria”, który za stałą opłatą pozwala na wykorzystanie 100% wyprodukowanej energii, w tym jej nadwyżki. Produkt ten jest odpowiedni dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej jest większe niż moc instalacji fotowoltaicznej. Są to zazwyczaj budynki ogrzewane kotłami elektrycznymi, pompami ciepła lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.
Drugą opcją jest sprzedaż nadwyżki produkcji. Dystrybutor wygeneruje dla Ciebie kod, który pozwoli Ci sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną, a tym samym amortyzować inwestycję w elektrownię. Rozwiązanie to jest odpowiednie dla budynków, w których produkcja przewyższa roczne zużycie, np. ogrzewanych gazem lub w budynkach niskoenergetycznych lub pasywnych. Nadwyżkę można sprzedać innemu sprzedawcy niż ten, od którego kupujesz energię elektryczną.
Trzecia opcja to sprzedaż SPOT, co oznacza, że kupujesz i sprzedajesz energię po aktualnych cenach rynkowych. Rozwiązanie to jest odpowiednie dla budynków, w których zużycie można zaplanować na okresy najniższych cen rynkowych, a odwrotnie, w okresach najwyższych cen rynkowych zakupu, co pozwala zmaksymalizować zysk ze sprzedanej energii elektrycznej.
Ostatnia opcja mieści się w ramach tzw. energii społecznościowej, gdzie można „przekazywać” wygenerowaną energię w czasie rzeczywistym do innego budynku lub odbierać energię z innego budynku – od grupy tzw. aktywnych klientów lub społeczności energetycznych.
Administracja związana z własnymi bateriami Ten rodzaj hybrydowej elektrowni fotowoltaicznej jest stosowany w budynkach z przyłączeniem elektrycznym. Konieczne jest zatem podłączenie elektrowni do sieci dystrybucyjnej i uzyskanie zgody dystrybutora. Można to zrobić na kilka sposobów.
Najczęściej występuje wniosek o przyłączenie mikroźródła z przepływem do sieci, pod warunkiem że elektrownia ma moc poniżej 10 kWp i jest wyposażona w odpowiednią technologię.
Drugą opcją jest tzw. uproszczone podłączenie, tj. bez przepływu do sieci. Ta forma podłączenia jest stosowana głównie w miejscach, gdzie sieć dystrybucyjna nie ma wystarczającej mocy i nie jest w stanie przyjąć nadwyżki energii z elektrowni lub gdzie technologia nie spełnia warunków podłączenia do systemu dystrybucyjnego.
Trzecią opcją jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej jako generatora energii elektrycznej. Do tej kategorii należą elektrownie o mocy powyżej 10 kWp.
Systemy akumulatorowe w naszej ofercie Nasza firma, Green Energy Trading, oferuje szeroką gamę systemów akumulatorowych wiodących światowych producentów, takich jak KSTAR, SolaX, Dyness, GoodWe i innych.